Instalacje hydrauliczne, czyli skąd się bierze woda?

0
229
instalacje hydrauliczne

INSTALACJE HYDRAULICZNE, CZYLI SKĄD SIĘ BIERZE WODA ?

Woda jest niezbędnym elementem każdego domu. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę jaką drogę musi pokonać żeby znaleźć się w naszych domach. Jest ona doprowadzana do nich za pomocą przyłącza z sieci wodociągowej.
Sieć wodna składa się z kilku instalacji. Ich zadaniem jest doprowadzenie użytkowej wody ciepłej i zimnej, odprowadzenie zużytej wody oraz, w przypadku centralnego ogrzewania, rozprowadzenie zimnej wody w celach grzewczych.

OBIEG(ANIU) WODY

Aby woda swobodnie była doprowadzana i odprowadzana potrzebne jest odpowiednie ciśnienie. Instalacje hydrauliczne stosują dwa rodzaje obiegu wody: wymuszony i grawitacyjny.
W przypadku wymuszonego przepływu ciśnienie zostaje wytworzone mechanicznie przez pompę np. z zewnętrznej sieci wodociągowej. Technika ta stosowana jest w instalacji wody użytkowej lub instalacji grzewczej.

Jeśli mamy do czynienia z obiegiem grawitacyjnym to sam ciężar wody wystarcza aby zapewnić przepływ. Ten rodzaj obiegu stosowany jest zazwyczaj w instalacji odpływowej.

UKŁAD TRÓJNIKOWY VS UKŁAD ROZDZIELCZY KTÓRY WYBRAĆ ?

Instalacje hydrauliczne stosuje się zazwyczaj w systemie trójnikowym ze względu na niewielkie koszty. Woda ulega równoległemu rozprowadzeniu do poszczególnych urządzeń. Układ ten sprawdza się w budynkach o co najmniej dwóch kondygnacjach ze względu na prowadzenie rur od pionów.
Innym sposobem jest zastosowanie układu rozdzielczego. Polega on na umieszczeniu specjalnego rozdzielacza na każdym piętrze budynku. Pozwala to na skuteczne doprowadzenie wody do każdej części budynku. Jednak wiąże się to z wyższymi kosztami niż w przypadku zastosowania systemu trójnikowego.

INSTALACJE HYDRAULICZNE A INNE INSTALACJE

Zakładając instalacje hydrauliczne należy wziąć pod uwagę w jaki sposób i w jakiej odległości należy umieścić inne instalacje aby nam nie zagrażały. Zarówno przewody elektryczne jak i gazowe muszą zostać poprowadzone nad wodnymi. Odległość ta wynosi 50 cm w przypadku tych pierwszych i 15 cm w przypadku tych drugich.
Mimo, że instalacje hydrauliczne nie wymagają od montażysty specjalnych uprawnień nie należy układać przewodów samodzielnie. Powinniśmy zlecić to zadanie specjaliście, aby uniknąć przykrych sytuacji.

Zapraszamy do naszego poprzedniego artykułu

Poprzedni artykuł