Co to jest dom energooszczędny?

0

Zacznijmy może od tego że domy energooszczędne są jak sama nazwa wskazuje budowlą oszczędną, w taki sposób iż domy te pochłaniają od czterech aż do pięciu razy mniejsze ilości energii potrzebnej do rozgrzania naszego domu niż zwyczajne domy jednorodzinne przy czym kosztują one tylko zaledwie od 5% do 6% więcej aniżeli zwyczajne domy, a jeszcze 4 lata temu wcześniej były o 10% droższe od zwyczajnych murowanych domów, przez lata intratność w skali oszczędności jeśli chodzi o budowle tych że domów się zwiększa, coraz więcej osób decyduje się na ten krok. Podwyżki cen energii użytkowej, które co roku widujemy coraz bardziej zachęcają nas do budowy tychże domostw, które to mają na celu zmniejszenie tych różnic. Domy energooszczędne zużywają energię na poziomie 30-70 kWh/m²/rok w czasie gdy zwyczajne domy zużywają ok. 150kWh/m²/rok.
Domy energooszczędne są domami, które między innymi:
• Mają zagwarantowaną nadzwyczaj dobrą izolację termiczną zewnętrznych przegród stolarskich,
• Nie posiadają prawie że całkowity brak mostków termicznych,
• Mają sprawny układ wentylacji pokojów w naszym domu,
• Posiadają instalację grzewczą o niezwykle wysokiej jakości wykonania.
Dodatkowo domy energooszczędne zużywają niezwykle małą dawkę energii elektrycznej w eksploatacji, dzieje się to gdyż z powodu jak w największym stopniu ukróconego do minimum zużycia prądu z oświetlenia oraz z urządzeń elektrycznych. To wszystko powoduje na dodatek znaczną redukcję emisji gazów cieplarnianych do atmosfery takich jak dwutlenek węgla itd. tudzież zaś dąży się on stosować jak największej ilości energii odnawialnej takich jak promienie słoneczne, wiatr czy również energia gruntowa.
Nasza firma multicomfort zajmuje się profesjonalnym projektowaniem praz budową domów energooszczędnych, gwarantujemy państwu naszą jakość oraz niezawodność. Nasze domy energooszczędne są bezkonkurencyjne!

niwelacja terenu

0

Roboty ziemne – objaśnienie
Roboty ziemne to wydobywanie gruntu przyrodniczego , inaczej gleby, jego wydobycie spośród pola budowy, i także przesuwanie albo odpowiednie modelowanie. Oczywiście wszystko musi być zgodne z wymaganiami i wskazaniami danego projektu
Roboty ziemne prowadzone są, gdy mówimy o budowlach podziemnych, o fundamentach budowli nadziemnych, o modelowaniu terenu, o modelowaniu podłoża pod różne nawierzchnie czy o stawianiu instalacji podziemnych.
Prace na ogół polegają na odspojeniu od calizny, ekstrakcja tego produktu, i także jego przewóz, i także modelowanie i zagęszczanie masy ziemnej. Działania te mogą być wykonywane na różne sposoby, choć zwykle myśląc o tego rodzaju zajęć wyobrażamy sobie koparkę oraz hałdy wydobytej ziemi. Nie istnieje to jedyna metoda na prace ziemne. Obok przeprowadzania ich sposobami mechanicznymi, czyli za pomocą maszyn, mogą być one wykonywane także ręcznie, albo także za pomocą materiałów piorotechnicznych na ogół gdy mamy do czynienia ze skałami albo podobnymi powierzchniami twardymi i zwartymi , których innym sposobemnie da się usunąć.
Rozkopy , nasypy – rodzaje
Roboty ziemne jednak to nie tylko jej wykopywanie albo wydobywanie przy użyciu koparki, chociaż w taki sposób kojarzą się one właśnie młodym chłopcom i także nie tylko im. Roboty te mają prawo mieć również rożne formy
Wielu fachowców dokonuje również łatwego podziału robót ziemnych na rozkopy a także pagórki , a ich różnicowanie jest zależne od tego , w jakim miejscu odbywają się prace, powyżej czy poniżej poziomu gleby. Wykopy czy nasypy nie muszą być także tylko chwilowymi ukształtowaniami obszaru , ale rownież mogą stać się również stałym krajobrazem oraz metodą ukształtowania obszaru. Kolejną specyficzną cechą, zarówno dla jednych jak i drugich jest metoda ich ukształtowania.
Na tej zasadzie można również określić rozmiar a także rodzaj na przykład dołu, co następnie zapewni nieproblematyczne jego przemieszczanie czy przewożenie na terenie konstrukcji lub poza jej teren. Rozróżnić można wykopy wąsko lub szeroko przestrzenne.
Jednakże kopce dzielimy na: kontrolowane, jak układa się je warstwami i zagęszcza (chociażby w momencie budowy dróg) oraz niekontrolowane – czyli odkłady zwałowe i pryzmowe. O dziwo praceziemne nie są wcale tak proste i jasne, żeby prawidłowo je przeprowadzić konieczna jest duża wiedza oraz doświadczenie, przez które możemy dobrze tę pracę zaprojektować, oraz również przewidzieć ewentualne kłopoty i komplikacje.

autka na akumulator

0

AUTKA NA AKUMULATOR DLA DZIECI
Nie ma chyba na świecie dziecka, które nie chciałoby posiadać własnego samochodu. Taki samochód pozwoliłby Milusińskiemu wejść w dorosłe życie. Dlatego także pojazdy dla dzieci zasilane akumulatorami to coraz częstszy widok na naszych podwórkach.
W czym tkwi ich sekret? Zapewniają swobodę w aspekcie przemieszczania się a takżę pozwalają rozwijać większe prędkości aniżeli idący kilkulatek może osiągnąć. Te autka na akumulator są w całości bezpieczne, z tego pwoodu nasza hurtownia zabawek poleca je nawet najmłodszym dzieciom.
Autka na akumulator dla dzieci
W asortymencie naszego e-sklepu znajdziecie Państwo ogromny wybór różnorodnego typu pojazdów dla dzieci zasilanych na akumulator.autko na akumulator Wśród nich znajdują się zarówno normalne autka akumulatorowe dla dzieci a także ruady. Wśród bogatej oferty mają Państwo przeszukiwać nie jedynie w bogatych modelach i odcieniach, ale także dostosować jakikolwiek pojazd do wieku a także potencjału nadchodzącego kierowcy. Wszystkie autka posiadająwymagany certyfikat , jakie zapewniają bezpieczne używanie czterokołowców przez najmłodszych. Jesteśmy pewni, iż wszystkie dzieci będą olśnione posiadając takie autko.

Domy prefabrykowane – czy warto?

0

Domy prefabrykowane, jak wszystko, mają swoje zalety i wady. Nie powinno im się zarzucać braku solidnego wykonania, trwałości czy budowania według utartych wzorów. Domy te powstają szybko, solidnie i znalazły wielu swoich miłośników.

Rynek coraz bardziej się rozwija i mamy sporo firm, które oferują budowę tego typu domów. Tego typu firmy działają kompleksowo – zaczynają od projektu, a kończą na ostatecznym oddaniu kluczy. Domy prefabrykowane nie muszą być zbudowane wyłącznie z jednego materiału, w materiałach możemy wybierać, decydując się na najbardziej korzystną opcje.

Techniki i technologie budownictwa zmieniają się jak wszystko inne. Kiedyś nie było innej możliwości, jak tylko długoletnia budowa domu murowanego, a dziś nowy dom może powstać w zaledwie kilka dni. Osoby, które bały się zdecydować na budowę domu właśnie ze względu na czas trwania, mogą dzisiaj odetchnąć z ulgą. Przed podjęciem decyzji warto zapoznać się z zaletami i wadami, i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy ten typ domu jest dla mnie odpowiedni?

Co należy wiedzieć o domach prefabrykowanych?

Dla wielu najważniejszą zaletą jest krótki czas budowy. W amerykańskich programach trwa to zaledwie kilka dni. Budując dom od podstaw musimy założyć dłuższy czas oczekiwania. Ustalenie projektu oraz wykonanie prac początkowych, przygotowawczych to około 4-5 tygodni. Montaż gotowych elementów to zaledwie kilka dni. To znaczna różnica w porównaniu z innym typami budownictwa. Jeśli właściciel chce mieć swoich fachowców na oku, wystarczy spędzić na budowie kilka dni, zamiast miesięcy czy lat. Wykończenie domu to już sprawa bardziej indywidualna, ale zazwyczaj trwa od 6 tygodni.

Firmy zazwyczaj udzielają gwarancji na 25 lat. Jest to długi okres zabezpieczenia. Decydując się na taką odpowiedzialność, firmy nie mogą sobie pozwolić na wykorzystanie złej jakości materiałów lub nieprecyzyjną pracę, ponieważ zmuszeni będą do powrotu na budowę w celu naprawienia swojej pracy.

Nie wszyscy mają wyobraźnię przestrzenną i potrafią precyzyjnie przedstawić swoją wizję. Dla takich osób przedstawienie przez firmę gotowych projektów jest zbawieniem. Większość firm zazwyczaj buduje właśnie określone projekty – oferta zaczyna się od kilkunastu, a kończy na kilkudziesięciu propozycjach. Firmy, którym można przedstawić własny projekt również istnieją, analizują projekt i przedstawiają swoje pomysły. Budowa według własnego projektu często jest droższa.

Domy prefabrykowane od samego początku wiążą się także z wygodą. Zwykle nie musimy martwić się zaopatrzeniem, brakującymi materiałami czy transportem. Pakiet oferowany przez firmy zawiera także produkcję prefabrykatów, ich transport oraz gruntowny montaż. Dodatkowo materiały nie muszą być składowane na działce, a nasza powierzchnia nie będzie odczuwała skutków częstego transportu czy nieustannego składowania materiałów.

Krótki czas budowy dla części może być także uznany za wadę. Podczas tradycyjnej budowy dom można potraktować jak inwestycję i dokładać w jego budowę fundusze w sposób systematyczny, ale rozłożony w czasie. Domy prefabrykowane powstają szybko, zatem już w tracie budowy nie ma czasu na rozłożenie kosztów, niezbędne jest odpowiednie zabezpieczenie finansowe.

Jak już było wspomniane, indywidualny projekt często bywa droższy, a przez to traci na atrakcyjności. Nie wszyscy chcą decydować się na gotowe projekty. Cena może się także różnić od tradycyjnego budownictwa, domy prefabrykowane wobec nich są najczęściej droższe. Przed podpisaniem umowy musimy dokładnie przeczytać treść dokumentu, sprawdzić czy są w niej zaznaczone wszystkie warunki oraz doliczyć ewentualne koszty innych, koniecznych prac.

Multicomfort

Instalacje Co Katowice – którą wybrać?

0

Instalacje centralnego ogrzewania zmieniają się jak wszystko inne. Kiedyś wybór był jasny i ograniczony, dziś mamy rodzaje, z których możemy wybierać.

Wybór instalacji co nie jest zadaniem prostym. Przed dokonaniem ostatecznej decyzji warto zasięgnąć opinii fachowca – instalacje Co Katowice, który doradzi nam w naszych dylematach i pomoże wybrać odpowiednie rozwiązanie.

Instalacja Co grawitacyjna

Jest to stara metoda, która powoli odchodzi w niepamięć. Nie wykorzystuje energii elektrycznej, potrzebuje jedynie unoszącej się ogrzanej wody i opadania wody schłodzonej. Do swojego użycia potrzebuje kotła opalanego paliwem stałym. Niewykorzystywanie energii elektrycznej jest niezwykle ważne – wyłączenie prądu nie spowoduje wyłączenia ogrzewania. Jest to największa zaleta takiego rozwiązania. Jeśli przekroczone zostaną ustalone odległości (w skrócie – poziom 25 m, wysokość 2/3 m) ogrzewanie tego typu staje się nieatrakcyjne, ponieważ nie jest już ekonomiczne.

O tego typu instalacje należy dbać. Kocioł na paliwo stałe musi mieć instalacje typu otwartego – z dostępem do powietrza. Średnica rur musi być odpowiednio duża – większa niż w ogrzewaniu pompowym. Woda gorąca, która ma mniejszą gęstość płynie do góry, natomiast zimna, która jest cięższa leci w dół. Złe zainstalowanie tego typu instalacji wiąże się z tym, że kaloryfery nie będą grzać, zatem instalacja nie będzie spełniała swojego podstawowego zadania. W domach jednorodzinnych coraz częściej stosuje się drugi rodzaj ogrzewania, czyli ogrzewanie pompowe.

Instalacja Co pompowa

W tym rodzaju instalacji obieg wody jest wymuszony przez zainstalowaną pompę. Pompa obiegowa wpływa na przepływ wody. Woda może pokonać duże opory hydrauliczne. Związane jest to z mniejszą niż poprzednio średnicą rur. W instalacjach pompowych nie musimy martwić się o ograniczenia wielkości, czy rozległości, jak to miało miejsce poprzednio.

ETG System

Trwała instalacja wodno kanalizacyjna Katowice

0

Oba typy instalacji są ze sobą powiązane. Gdy do domu doprowadzona jest woda, musi istnieć także odprowadzenie ścieków. Instalacja wodno kanalizacyjna Katowice różni się jednak między sobą pełnioną rolą oraz potrzebnymi materiałami. Ich wykonanie nie należy do najprostszych.

Na początku należy dowiedzieć się jak najwięcej na temat podłączenia naszego terenu. To będzie determinowało kolejne kroki, nasz projekt i wykonanie.

Instalacja wodna

Początkowym zadaniem jest doprowadzenie wody do domu, następnie należy według projektu doprowadzić rury do baterii. Wodę można czerpać z dwóch źródeł – z sieci wodociągowej lub własnej studni. Wygodniejszym i popularniejszym rozwiązaniem jest podłączenie do sieci wodociągowej. Podpięcie do sieci, a także budowę studni, a później instalacji wodno-kanalizacyjnej wykonują specjalne firmy. Instalacja wodno kanalizacyjna Katowice uzależniona jest od warunków zabudowy i planu zagospodarowania przestrzennego, a także decyzji właściciela.

Instalacje można wykonywać z różnych materiałów. Kiedyś była to głównie stal ocynkowana – dziś praktycznie jej nie stosujemy. Dziś używamy w tym celu głównie miedzi lub tworzywa sztucznego. Nie należy decydować się na samodzielny montaż instalacji, ponieważ jest to zadanie niezwykle odpowiedzialne, a przy okazji niełatwe.

Rury miedziane, które stosujemy są łatwe w montażu, nie poddają się wysokiej temperaturze i korozji. Przepływająca przez nie woda ma zapewnione warunki bakteriostatyczne i bakteriobójcze. Można je łączyć poprzez lutowanie lub spawanie. Rury z tworzyw sztucznych także są odporne na korozję, lekkie, a dodatkowo tłumią drgania. Słabo przewodzą ciepło oraz mają małe opory przepływu. W tego rodzaju rurach możemy wybierać w dostępnych materiałach, decydując się na te najbardziej odpowiednie.

Instalacja kanalizacyjna

Doprowadzenie wody do domu to tylko połowa sukcesu. Po użytkowaniu woda zmienia się w ścieki i należy ją usunąć. W tym przypadku również mamy dwie drogi – jeśli mamy taką możliwość możemy podłączyć się do sieci kanalizacyjnej, jeśli teren nie jest skanalizowany zmuszeni będziemy do budowy własnego szamba lub oczyszczalni.

Kanalizacja wykonywana jest najczęściej z rur z tworzyw sztucznych. Rury tego typu są lekkie i mają odpowiednią gładkość wewnętrzną. Rury mogą się jednak szybko zniszczyć, gdyż nie są odporne na skrajnie wysoką czy niską temperaturę.

Instalacja wodno kanalizacyjna to niezwykle ważny element domu. Ważne, by był wykonany z materiałów najwyższej jakości, by zapewnić jak największą trwałość.

ETG System

Co warto wiedzieć o inteligentnych domach

0

Inteligentny dom to taki, w którym funkcjonują zaawansowane możliwości technologiczne. Coraz bardziej oswajamy się ze wszystkim, co ma przedrostek „smart”, dlatego domy w wersji smart cieszą się coraz większym zainteresowaniem.

Wśród technologii, które są użyte w inteligentnym domu możemy wyróżnić, między innymi czujniki, detektory oraz zintegrowany system zarządzania. System zarządzania wydaje się kluczowy, ponieważ odpowiada za obsługę znajdujących się w budynku instalacji. Trafiają do niego informacje, które pozwalają reagować na zmiany wewnętrzne i zewnętrzne.

Smart house flat illustration concept

Jakie mogą być zastosowania inteligentnych instalacji? Wśród nich możemy wyróżnić między innymi: sterowanie ogrzewaniem, symulacje obecności, a konfiguracje możemy swobodnie personalizować. Dodatkowymi zastosowaniami mogą być: system alarmowy, monitoring, alarmowanie przeciwpożarowe, kontrola dostępu oraz system pogodowy.

Inteligentny dom powinien zapewnić bezpieczeństwo, komfort oraz funkcjonalność. Większość z nas może nawet nie zdawać sobie sprawy, że korzysta z inteligentnych rozwiązań. Gotowe domy coraz częściej posiadają urządzenia codziennego użytku, które spełniają szereg funkcji, które mają za zadanie ułatwiać nam życie. I tak mamy, np. pralki, które włączają się o określonej porze czy piekarniki, które dostosują pieczenie do włożonej potrawy.

Inteligentne rozwiązania stają się coraz tańsze. Nie tylko coraz częściej stać nas na najnowszą technologię, ale także mamy do nich coraz większe przekonanie. Wiemy, co chcemy osiągnąć oraz jakie to przyniesie nam korzyści.

Multicomfort

Przeprowadzanie kontroli komina

0

Jeśli posiadamy w domu kominek, pamiętajmy, że dbanie o czystość szyby kominkowej i paleniska to nie wszystko. Nie mniej ważna jest cykliczna kontrola komina oraz czyszczenie przewodu kominowego. Taka kontrola konieczna jest nie tylko w przypadku przewodów dymowych kominków oraz pieców węglowych, ale również kotłów spalinowych i ogrzewaczy gazowych.

Dlaczego to takie ważne? Zanieczyszczony komin zmniejsza ciąg, zwiększa ryzyko pożaru sadzy i może doprowadzić do uszkodzenia kotła. Stąd też cykliczna kontrola komina przeprowadzona przez fachowca oraz czyszczenie przewodu kominowego to konieczność, wynikająca z przepisów prawnych. Za nieprzeprowadzenie kontroli możemy nawet dostać mandat.

Fachowy przegląd kominki Katowice powinien zostać przeprowadzony przynajmniej raz do roku, a wykonuje go kominiarz ze stosownymi do tego celu uprawnieniami. Po zakończeniu kontroli powinien sporządzić specjalny protokół oraz wystawić nam opinię kominiarską potwierdzającą wykonanie wszystkich nakazanych przez prawo czynności.

Obowiązkowe jest również czyszczenie przewodów kominowych, które przeprowadza zwykle czeladnik kominiarski. Przewody dymowe powinniśmy czyścić cztery razy do roku, spalinowe dwa razy, a wentylacyjne tylko raz do roku. Prawidłowo przeprowadzone czyszczenie polega na wybraniu sadzy z komina oraz wyszczotkowaniu go za pomocą specjalnej szczotki kominiarskiej, a następnie sprawdzeniu szczelności przewodu kominowego. Po zakończeniu prac powinien zostać wystawiony specjalny dokument potwierdzający wykonanie odpowiednich prac. Skutki zaniedbań mogą być katastrofalne. Jeśli w wyniku zanieczyszczonego komina dojdzie do pożaru lub zatrucia mieszkańców domu dymem, brak ważnej opinii kominiarskiej może sprawić, że nie otrzymamy odszkodowania, a nawet zostaniemy pociągnięci do odpowiedzialności za nieumyślne spowodowanie śmierci albo zniszczenie mienia.

ETG-System Kominki

Bezpieczna instalacja elektryczna w domu

0

Instalacja elektryczna musi prawidłowo działać, bo tylko wtedy jest bezpieczna. Kluczowymi elementami są tutaj projekt oraz montaż – powinien to robić wyłącznie elektryk z właściwymi do tego celu uprawnieniami.

Projekt instalacji

Bezpieczeństwo instalacji elektrycznej w naszym domu zależy od prawidłowo wykonanego projektu. Co taki projekt powinien zawierać? Przede wszystkim musi uwzględniać odpowiednią liczbę obwodów trójfazowych, których funkcją jest zasilanie urządzeń o dużym poborze energii. Musi tu też zostać uwzględniona możliwość podłączania dodatkowych urządzeń. Nie mniej ważne jest zaplanowanie właściwej ilości obwodów jednofazowych, których zadaniem jest zasilanie urządzeń domowych i tutaj również należy pamiętać o zwiększeniu poboru mocy. W przeciwnym razem będziemy musieli się liczyć z niepotrzebnym remontem i kosztami w związku ze zmianą, przebudową lub rozbudową instalacji. Kolejną kwestią jest liczba gniazd wtykowych. Jeśli ich będzie za mało to możemy przeciążyć instalację. W pokojach powinno się znajdować co najmniej 3-5 gniazd, a w kuchni 7-9. Należy też zaplanować wyłączniki różnicowoprądowe. To one sprawią, że te obwody zostaną odłączone w przypadku awarii lub przypadkowego kontaktu człowieka z napięciem. Gniazdka muszą też być odpowiednio oddalone od wanny czy umywalki.

Bezpieczna instalacja

Prawidłowo wykonana instalacja gwarantuje nam bezpieczeństwo, jednak mimo wszystko domownicy powinny zwracać uwagę na prawidłowe użytkowanie urządzeń elektrycznych. Domy energooszczędne są wyposażone w bezpieczną instalację elektryczną. Powinniśmy ją zabezpieczyć przed przeciążeniami i zwarciem. Do tego celu należy stosować bezpieczniki topikowe, wyłączniki instalacyjne, nadmiarowo prądowe oraz różnicowoprądowe. Pamiętajmy też o tym, żeby pod żadnym pozorem nie naprawiać samodzielnie bezpieczników, tylko od razu kupić nowe. Co więcej, jeśli bezpieczniki zbyt często się wyłączają należy pomyśleć o sprawdzeniu całej instalacji. Natomiast jeśli mamy małe dzieci, powinniśmy wyposażyć gniazdka wtykowe w specjalne zaślepki.

Multicomfort

Powietrzna pompa ciepła – ekologiczne źródło ciepłej wody

0

Chciałbyś, aby podgrzewanie wody w twoim domu nie generowało zbyt dużych kosztów i było ekologiczne? Jest na to sposób – powietrzna pompa ciepła.

Działanie takiej pompy jest proste. Ciepło pobierane z powietrza podgrzewa wodę, a wszystko dzięki cyklowi termodynamicznemu. Czynnik chłodniczy odbiera ciepło z powietrza i zmieniając stan skupienia oddaje do wody. Klimatyzacja Katowice jest również ciekawą ofertą, z którą można się zapoznać. Ze względu na to, że nie zawsze warunki klimatyczne pozwalają na wygenerowanie odpowiedniej ilości ciepła, powietrzna pompa ciepła wyposażona jest również w specjalną grzałkę elektryczną. Dzięki temu woda w naszym domu będzie zawsze ciepła, a zużycie energii znacznie mniejsze niż w przypadku zastosowania innych rozwiązań.

powietrzna pompa ciepła

Instalacja powietrznej pompy ciepła może się odbyć w dwojaki sposób w zależności od modelu. Zaletą pompy monoblok jest to, że wszystkie jej części składowe zamknięte są w jednym urządzeniu, dzięki temu możliwy jest montaż wewnątrz pomieszczeń z wyprowadzeniem na zewnątrz jedynie końcówki kanałów powietrznych.

Zupełnie inaczej wygląda montaż w przypadku pompy typu split. Taka pompa posiada jednostkę składającą się z kompresora i parownika umieszczaną na zewnątrz budynku. W efekcie część pompy, którą zamieszczamy wewnątrz domu jest mniejsza i łatwiejsza w montażu. Taka pompa pracuje też ciszej.

ETG-System